Kære venner af GTSSS og Agape Indien Danmark

Hilsen i vor Herre og Frelser Jesu Kristi vidunderlige navn.

Da Daniel fik at vide, at skrivelsen var udfærdiget, gik han hjem. I tagværelset havde han åbne vinduer, der vendte mod Jerusalem, og tre gange om dagen knælede han og bad til sin Gud og takkede ham; sådan havde han altid gjort.” Daniel 6:11.

På trods af min travle hverdag, praktiserer jeg min daglige hengivenhed til min Herre Jesus Kristus. Jeg blev så velsignet og opmuntret af at læse ​​Daniel kapitel 6. Det er let at takke Gud, når alt går godt, på den måde vi ønsker, men profeten Daniel lærte at bede og takke Gud, selv når det er svært. Hvor ofte beder vi virkelig og takker Gud bevidst for, at han har kontrol over enhver situation i vores liv. Lad os bede og takke Gud for det, han har givet os - vigtigst det evige liv med Jesus. Omkring 536 år før Kristus, havde profeten Daniel gået igennem ovenstående situation, men Gud stod ved ham og hørte hans bønner og tak. Det er vigtigt at fastholde bøn og takke Gud.

Ved Guds hjælp lovpriser jeg hans ord; når Herren hjælper, lovpriser jeg hans ord.” Salme 56:11.

Kære danske brødre og søstre. Tak Gud for, at vi havde et vidunderligt årskonvent og dimissionsfest for de bibelskolestuderende fra 6. til 8. februar 2019. Officielt var det 3 dages program, men nogle mennesker ankom allerede den 5. og forblev indtil den 9. Mit team og jeg var hele ugen på vores missionsstation, kaldet Manuguru, hvor årskonventet fandt sted. På grund af nogle tekniske problemer på vores kontor er jeg ikke i stand til at vedhæfte videoklippet. (Der vil senere følge en række billeder og evt. videoklip fra konferencen).

Over 10.000 mennesker deltog hver dag, i 3 dage, og 8 indiske prædikanter forkyndte Guds Ord, og 4 specielle sangere ledte tilbedelsen. Ca. 6 tons ris blev kogt, på åben ild, for at give mad til alle mennesker fordelt på 3 måltider hver dag i tre dage, men siden folk kom dagen før, og forlod en dag efter, er der i alt kogt omkring 10 tons ris i den uge.

Som Guds Hellige Ord forkyndtes, satte Guds Hellige Ånd folk fri fra synd, så mange mennesker gav deres hjerter til Jesus. Mange mennesker fik et fornyet møde med Jesus. Da Guds Hellige Ånd lagde forskellige ting på menneskers hjerter, græd folk og dedikerede sig selv til Gud til bøn og faste for Indiens sjæle. På anden og tredje dag blev 72 mennesker døbt, og 120 elever afsluttede deres uddannelse til missionærer og blev om aftenen, den 8. februar, indviet til en tjeneste for Herren. Studerende græd og bad til Herren: "Herre, her er jeg, jeg er villig til at dø for evangeliet, hvis tiden kommer.” Den 8. februar, om aftenen, brugte Gud min yngste søn, Samuel Joseph, til at opmuntre de troende og eleverne på konventet. Det var meget rørende, og folk blev rørt af Guds kraft til tårer. Folk forlod mødestedet med brændende hjerter til Jesus og til hans arbejde. Disse dage var til stor velsignelse, og det var som at opleve en lille Himmel på jorden. Hundredvis af mennesker vidnede om, hvordan Herren ændrede deres liv gennem dette konvent.

Om morgenen, den 9. februar, bad vi og lagde hænderne på de 120 nye missionærer og sendte dem ud med evangeliet. Alle græd og bad Herren om at bruge dem til at nå steder, hvor folk aldrig har hørt evangeliet. Ord kan ikke forklare, hvilken ydmyg oplevelse det var at se, at 120 elever svarede på Guds kald og var villige til at gå ud på missionsmarken. Den 18. februar 2019 gav vi 65 cykler og 55 symaskiner til disse nyuddannede missionærer.

Mange mennesker fra vores kirker bragte grøntsager, ris og andre nødvendige ting. Mange hold arbejdede dag og nat under konventet. Min mor og hendes hold, på 20 mennesker, fastede og bad i disse tre dage, mens konventet foregik. En af statens politiske ledere deltog også den 8. februar og videregav sine hilsner til mennesker på konventet.

Børnene på vores børnehjem er nu klar til deres årlige eksamener, fra slutningen af februar til begyndelsen af ​​april, i henhold til deres klasser. Børnene trives godt, og vores hold tager sig af deres velbefindende.

På grund af tekniske problemer med en onlineserver på regeringskontoret (hjemmeside) er indrapportering af ​​3. fase af informationer til den tekniske skole forsinket, men nu er den afsluttet. Derfor vil vi holde kontakten med embedsmænd og vente på den endelige inspektion så hurtigt som muligt.

I de kommende måneder har vi planlagt mange evangeliske møder i en mindre skala.

Vi beder om ressourcerne til at opbygge overnatningsfaciliteter for omkring 300 til 500 drenge med spisestue, opbevaringsrum, toiletter og badeværelser, sygeværelse og soveværelser. Dette planlægger vi at bygge tæt på teknisk skole. Det er en bygning på omkring 15.000 kvadratfod (ca. 1.400 m2). Denne bygning er meget vigtig for drengene, mens de studerer på den tekniske skole.

Kære brødre og søstre, sponsorer og medlemmer af Agape Indien i Danmark. Mange tak for jeres bønner og støtte til det igangværende arbejde i GTSSS og Hope. Vi er Gud dybt taknemmelig for jeres indsats.

Tak og Gud velsigne dig.

Biskop M. Jacob

Indien

Nyhedsbrev Juli 2019

Agape Indien Danmark flytter på Bibelcamping

Mød os på følgende sommercamps 
Agape Indien er på to sommercamps i år, dels Sommercamp i Mariager og dels Sommeroase i Horsens.

Læs mere …

Kære venner af GTSSS og Agape Indien Danmark.

Hilsen I vor Frelser og Herre Jesu Kristi vidunderlige navn

"Sæt dit håb til Herren, vær stærk, fat mod, sæt dit håb til Herren!"

Sl. 27,14

Læs mere …

Nyhedsbrev maj 2019

 

Et forbønsemne og forespørgsel fra Indien.

I forbindelse med byen Bhadrachalam i Indien, hvor GTSSS har et kombineret plejehjem og børnehjem, er der nu blevet en mulighed for at købet et stykke jord og bygge en kirke.

Læs mere …